آشنایی با مدل‌های درآمدزایی مرسوم در اپلیکیشن‌های اندرویدی

در این مقاله می خواهیم چند مورد از مدل‌های درآمدزایی مرسوم در اپلیکیشن‌های اندرویدی را بیان کنیم و بگیم که به عنوان یک توسعه دهنده اندروید با استفاده از چه روش هایی می توانید در اپلیکیشن های خودتان بالاترین درآمدزایی و کسب درآمد را داشته باشید. اگر یک توسعه دهنده اندروید تازه کار هستید در ادامه این مقاله اختصاصی از وب سایت سرزمین اندروید با ما همراه باشید …

 

مدل اول : درآمدزایی ازطریق فروش اپلیکیشن


Purchase Model
این مدل درآمدزایی قبلا بسیار مرسوم بود، اما درحال حاظر اکثر توسعه دهندگان اندروید از آن استقبال نمی کنند و آن را دپریکیت یا منسوخ شده می دانند. دلیل آن هم معایب بزرگ این مدل درآمدزایی هست که در ادامه کامل توضیح خواهیم داد.

در این مدل درآمدزایی شما اپلیکیشن خودتان را به صورت پولی یا همان غیر رایگان در مارکت های اندرویدی مثل کافه بازار، مایکت، گوگل پلی و غیره منتشر می کنید، هر کاربری که مایل باشد همان ابتدا باید مبلغی را پرداخت کند تا بتواند اپلیکیشن شما را دانلود و روی گوشی یا تبلت خودش نصب کند.

یکی از مهم‌ترین معایب این مدل این است که کاربر نمی توانید راحت اعتماد کند و مبلغی را بابت خرید اپلیکیشن بپردازد، چون نمی‌داند بعد از پرداخت آیا برنامه ای که خریداری کرده جواب تمام نیازهایش را خواهد داد یا خیر! آیا تمام توضیحات توسعه دهنده در مورد اپلیکیشن خودش صحت دارد و اپلیکیشن درست و بدون ایراد کار می‌کند یا خیر!

یکی دیگر از معایب بزرگ این مدل درآمدزایی این است که یک کاربر اپلیکیشن شما را خریداری می کند و همان نسخه را در هر جایی که بخواهد منتشر می‌کند، مثلا اپلیکیشن شما را از کافه بازار خریداری می‌کند و داخل کانال تلگرامی خودش رایگان یا غیر رایگان منتشر میکند! تمام زحمات نوشتن اپلیکیشن و هزینه‌های مربوط به تبلیغات آن و غیره با شماست ولی سود اصلی را اون کاربر متخلف میبرد که متاسفانه داخل ایران هم کم نیستند از اینجور افراد.

مدل دوم: درآمدزایی از طریق پرداخت درون برنامه ای


In App Billing Model
یکی از مرسوم‌ترین مدل های درآمدزایی در اپلیکیشن های اندرویدی همین روش پیاده سازی پرداخت درون برنامه ای در برنامه و بازی ها هست که درحال حاظر اکثر توسعه دهندگان اندروید از آن استفاده می کنند.

در این مدل درآمدزایی کاربر ابتدا اپلیکیشن شما را به صورت کاملا رایگان دانلود میکند، از یک سری امکانات و ویژگی های اپلیکیشن شما به صورت رایگان می تواند استفاده کند، اما برخی از ویژگی ها و امکانات داخل اپلیکیشن که جذابیت بیشتری دارند غیر رایگان هستند و کاربر برای استفاده از آن‌ها باید مبلغی را پرداخت کند تا بتواند از تمامی امکانات اپلیکیشن شما استفاده کند.

این مدل  دیگر معایب مدل قبلی را ندارد! کاربر می تواند اپلیکیشن شما را رایگان دانلود و نصب کند و از آن استفاده کند بعد که متوجه شد اپلیکیشن شما تمام نیازهایش را به خوبی برآورده می کند و عیب و ایرادی ندارد با اعتماد کامل مبلغی را پرداخت کرده و اپلیکیشن را به نسخه کامل ارتقاء می دهد.

و مورد دیگه که به نفع شما خواهد بود این است که دیگر اپلیکیشن شما به صورت رایگان یا غیر رایگان توسط کاربران از خدا بی‌خبر به اشتراک گذاشته نمی شود و اگر هم به اشتراک گذاشته شود به نفع شماست چون هر کاربر جدیدی که اپلیکیشن شما را نصب کند باید مبلغی را پرداخت کند تا بتواند از تمام امکانات اپلیکیشن شما استفاده کند.

متاسفانه این مدل درآمدزایی هم بدون عیب و ایراد نیست اما اگر هوشمندانه عمل کنید معایب آن کاملا قابل رفع هستند و حتی می تواند به یک مزیت تبدیل شوند. در ادامه توضیح میدهیم …

اولین ایراد این مدل درآمدزایی امنیت پایین آن هست !

در این مدل درآمدزایی چون عملیات پرداخت داخل اپلیکیشن شما انجام میشه پس تامین امنیت سرویس پرداخت درون برنامه ای هم با خود شماست. هکرها همیشه در کمین نشستند تا با کشف یک حفره امنیتی داخل اپلیکیشن شما بتوانند سرویس پرداخت درون برنامه ای را هک کنند و با دور زدن آن بدون پرداخت هیچ مبلغی از تمام امکانات و ویژگی های اپلیکیشن شما استفاده کنند.

راه حل این مشکل چیست ؟

شما به عنوان یک توسعه دهنده باید اپلیکیشن خودتان را با به‌روزرسانی و ارائه نسخه های جدید مدام به‌روز نگه دارید و با شناسایی و رفع مشکلات امنیتی اپلیکیشن از نفوذ و سوء استفاده هکرها جلوگیری کنید! همچنین باید با استفاده از روش هایی برای ایمن سازی هرچه بیشتر سرویس پرداخت درون برنامه ای اپلیکیشن خودتان اقدام کنید.

مثلا یکی از راه‌های موجود این است تمامی پرداخت های انجام شده را سمت سرور چک کنید نه سمت کلاینت. در این روش وضعیت تمام پرداخت ها به سرور ارسال میشن و در آنجا اعتبارسنجی صورت میگیرد! اگر می خواهید در این مورد بیشتر بدانید اینجــا کلیک کنید.

دومین ایراد این مدل درآمدزایی استفاده رایگان از اپلیکیشن شما توسط اکثر کاربران است !

خیلی از کاربران اپلیکیشن شما را رایگان دانلود و نصب می کنند و تا مدت طولانی از آن رایگان استفاده می کنند و به همان امکانات و ویژگی های رایگان اپلیکیشن شما بسنده می کنند و هیچگاه برای خرید نسخه کامل اپلیکیشن شما اقدام نمی کنند.

اگر اپلیکیشن شما یک برنامه یا بازی آنلاین باشد وجود هر یک کاربر می تواند برای شما هزینه بر باشد. شما ممکن است سروری را برای راه اندازی اپلیکیشن خودتان اجاره کرده باشید که ماهیانه یا سالیانه هزینه آن را می پردازید و کلی هزینه برای تبلیغات و نیروی کار میدهید، آنوقت کاربران زیادی رایگان از اپلیکیشن شما استفاده می کنند بدون آن که سودی برای شما داشته باشد و وجودشان ضرر هم دارد چون ترافیک سرور شما را استفاده میکنند!؟

راه حل این مشکل چیست ؟

به عنوان یک توسعه دهنده کافیه کمی هوشمندانه رفتار کنید! مثلا با پیاده سازی یک سرویس تبلیغاتی می توانید این مشکل را رفع کنید و آن را به یک مزیت و سودآوری نیز تبدیل کنید.

به طور مثال کاربرانی که اپلیکیشن شما را نصب می کنند تا زمانی که نسخه کامل اپلیکیشن را خریداری نکرده اند هر از چندگاهی یک ویدئو یا تصویر یا متن تبلیغاتی را به صورت اجباری مشاهده می کنند، البته وقتی نسخه کامل اپلیکیشن شما را خریداری کردند دیگر این تبلیغات را داخل اپلیکیشن شما نمیبینند، شما هم نباید زیاده روی کنید و تبلیغات خیلی زیادی را به کاربران نمایش بدهید چون ممکن است از اپلیکیشن شما خسته شده و آن را حذف کنند.

ادامه مطلب  چگونه شغلی پاره وقت با درآمدی رویایی داشته باشیم ؟

هر تبلیغاتی که کاربران مشاهده می کنند برای شما که صاحب اصلی اپلیکیشن خودتان هستید مساویست با درآمدزایی، اگر می خواهید یکی از این سرویس های تبلیغاتی را داخل اپلیکیشن خودتان پیاده سازی کنید می توانید از شبکه هوشمند و تبلیغات هدفمند تپسل استفاده کنید.

مدل سوم: درآمدزایی از طریق تبلیغات


Ads Model
این مدل درآمدزایی هم میان توسعه دهندگان اندروید طرفدارهای بسیار زیادی دارد و یکی از بی دردسرترین مدل های درآمدزایی هست که معایب مدل های قبلی را ندارد ولی خب بدون عیب و ایراد هم نیست !

در این مدل درآمدزایی شما به عنوان صاحب و ناشر، اپلیکیشن خودتان را کاملا رایگان در اختیاز کاربران قرار می دهید اما در عوض داخل اپلیکیشن از سرویس های تبلیغاتی استفاده می کنید و از همین راه درآمد بسیار خوبی می توانید کسب کنید. چون اپلیکیشن شما کاملا رایگان است تعداد کاربران بسیار بیشتری اپلیکیشن شما را نصب خواهند کرد.

گفتیم این مدل درآمدزایی بی دردسرترین مدل است چون در این مدل دیگر اپلیکیشن شما مشکلات مربوط به ناایمن بودن سرویس پرداخت درون برنامه ای را ندارد و لازم نیست نگران این مورد باشید و وقتی اپلیکیشن شما کاملا رایگان است هرچقدر توسط کاربران در جاهای مختلف به اشتراک گذاشته شود به نفع شما خواهد بود نه به ضررتان.

همچنین شما می توانید از چندین سرویس تبلیغاتی داخل یک اپلیکیشن استفاده کنید! برخی از این سرویس ها که اکثر توسعه دهندگان از آن ها استفاده می کنند عبارتند از :

  • تبلیغات از طریق پوش نوتیفکشن با پیاده سازی سرویس پوشه ، چشمک ، فایربیس و غیره …
  • تبلیغات بنری با پیاده سازی سرویس عدد ، ادموب و غیره …
  • تبلیغات ویدئویی با پیاده سازی سرویس تپسل و غیره …

 

مدل چهارم : درآمدزایی با روش ادغامی


در این مدل شما می توانید یکی از مدل های اول یا دوم را با مدل سوم که درآمدزایی از طریق تبلیغات بود ادغام کنید! یعنی هم از سرویس پرداخت درون برنامه ای داخل برنامه خودتان استفاده کنید هم از سرویس های تبلیغاتی، به این شکل می توانید درآمد خودتان را تا حد بسیار زیادی افزایش بدهید اما اصلا زیاده روی نکنید و از سرویس های تبلیغاتی در این مدل درآمدزایی بسیار کم استفاده کنید.

در آخر پیشنهاد میکنیم سری به فروشگاه سرزمین اندروید بزنید، می توانید سورس انواع برنامه و بازی ها با مدل های درآمدزایی مختلف را پیدا کنید و هرکدام زا که مایل بودید خریداری کنید.

خب دوستان عزیز این مقاله هم به پایان رسید! امیدواریم مورد استفاده عموم کاربران قرار بگیره، لطفا در صورت اشتراک گذاری این مقاله درج منبع را فراموش نکنید. موفق باشید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان